6 minut/y čtení (1195 slov)

Jak šetřit s vodou v domácnosti? Poradíme Vám!

jak šetřit vodou v domácnosti Poradíme vám jak šetřit vodou v domácnosti

Přemýšlíte jak ušetřit za teplou vodu?

 • Mnoho z nás již napadlo, jakým způsobem nejvíce a nejefektivněji ušetřit za náklady spojené s ohřevem teplé užitkové vody.
 • Máme zde pro Vás několik tipů a rad, které které Vám s tímto problémem mohou pomoci. Ohřev TUV zabírá až 20% všech nákladů domácností. Teplá voda zaujímá v rozpočtu domácností druhé místo, dražší už je jen vytápění. Tam padnou největší náklady co se výdajů za energie týká.
 • Pokud jste již vynaložili velké úsilí na snižování nákladů za vytápění vašeho domu a vaše účty jsou stále vyšší, než jste je chtěli mít, váš ohřívač vody může být viníkem. Zkuste spojit vytápění a ohřev vody, na trhu najdete takzvané kombinované bojlery. Ty jsou na elektřinu a zároveň mají tepelný výměník.
 • Můžeme hovořit o správně vybraných spořičích vody, které nakombinujeme s triky, které nestojí ani korunu. Přesvědčte se, že ani větší úspora vody neznamená ztrátu pohodlí. Plýtvání vodou, je i plýtvání energií. Pojďme se podívat, jak můžeme ušetřit za teplou vodu a spotřebovanou energii a přesvědčte se, že šetřit vodou se vyplatí nejen Vaší peněžence, ale také s ohledem na životní prostředí.
 • České statistiky uvádějí, že máme nejnižší spotřebu na osobu a den kolem 40 l, což je v přepočtu na energii 2 kWh a naopak průměrná spotřeba je asi trojnásobná - 120 l, tedy 6 kWh. Nejvíce teplé vody použijeme na koupání a mytí nádobí pod tekoucí vodou. Je to zároveň i voda nejteplejší a méně vody s nižší teplotou spotřebujeme při sprchování či mytí rukou.

Kape Vám kohoutek? Rychle sežeňte instalatéra!

 • Kapající kohoutek je jeden ze zdrojů zbytečného plýtvání vodou. Kapající kohoutek s pomalým únikem znamená 3 tisíce litrů vody ročně, která odteče rovnou do odpadu. V případě, že uniká voda z kohoutku teplé vody, tak ještě platíte za ohřev. Opravu takového kohoutku se tedy rozhodně nevyplatí odkládat. Silně kapající kohoutek může ztratit až 25-50l/den!!! Slabě kapající kohoutek vám za rok udělá díru do peněženky ve výši řádu stokorun, ale silně kapající vás vyjde už na tisíce Kč ročně.
 • Další možností je pořízení perlátoru, který sníží průtok vody. Klasickým perlátorem proteče podle tlaku vody 13 až 18 litrů za minutu, ale specializované perlátory dokáží proud vody regulovat podle potřeby bez ztráty komfortu.

 Vy vyplníte dotazník a my vypracujeme nabídku, kterou neodmítnete.

Perete ve vysokých teplotách? Nevyplatí se to!

 • Prát ve vysokých teplotách se nevyplatí. Vyhýbejte se praní při vysokých teplotách. Moderní pračky zvládají bez problémů vyprat i na 30 ˚C či 40 ˚C. Vývoj šel dopředu i při výrobě praček, proto dnes už jen minimum prádla vyžaduje praní na předpírku.
 • Když budete v obchodě váhat nad novou pračkou, vyberte zařízení s energetickou třídou A+ nebo vyšší. Pračka s třídou A+ spotřebuje o 25 % méně energie než pračka třídy A. Nový typ praček rovněž dokáže prádlo zvážit a upravit tak spotřebu vody nutné k oprání prádla. Snažte se více dbát na vlastní užívání teplé vody a energie.
 • Prádlo perte v kvalitnějším pracím prostředku na nižší teploty. Máme-li starý typ pračky, pereme rovněž až po jejím naplnění, jedno praní odebere i 100 l vody.

Mytí nádobí v automatických myčkách - jedině pro více osob.

 • Pro menší domácnost s počtem osob 2-3 se ekonomicky nevyplatí pořízení takovéhoto spotřebiče. Myčka se vyplatí tak 4 a více lidem v jednom bytě/ domě. Myčku vždy pouštíme, až je zcela plná. V opačném případě je lepší mýt nádobí ve dřezu.
 • Naopak mytí pod tekoucí vodou, i pokud máte doma kohoutek se spořičem, spotřebuje podobné množství vody jako myčka. Pokud jste zvyklí umývat nádobí pod tekoucí vodou, spořič se určitě vyplatí.

Jak uspořit: sprchování nebo koupání? 

 • Při koupání zase nemusí být plně napuštěná vana nákladnější než sprchování. Záleží samozřejmě na době průtoku vody sprchovou hlavicí. Pokud pod tekoucím proudem strávíte více než 10 minut, můžete si rovnou napustit plnou vanu vody. Vyměnit sprchovou hlavici vám mnoho úsilí nezabere a vstupní investice se vám vrátí na účtech za energie.
 • Pokud bydlíte ve starém domě či bytě a vaše sprcha a kohoutky jsou starší 20 let, měli byste uvažovat o výměně. Moderní sprchové hlavice a kohoutky využívají o polovinu vody méně než ty staré. I např. při čištění zubů může být spotřeba jediného vyčištění při puštěné vodě až 20 litrů, které zcela zbytečně vyplýtváme. Totéž platí při holení, mytí rukou s mydlením. Při hygienické očistě totiž většinou spotřebujete teplou vodu, která je mnohem dražší než studená.

Bojlery vyžadují údržbu, jinak...

 • Revize, kontrola a správné nastavení zařízení určených k ohřevu TUV by měla být jako u jakéhokoliv jiného technologického zařízení samozřejmostí. V ohřívačích vody se časem hromadí usazeniny a tyto nečistoty musí být odstraněny a zásobníky pravidelně vyčištěny. Většina výrobců doporučuje provést tento základní úkon údržby jednou za 6-12 měsíců. Vzhledem k tomu, že sediment vytváří vrstvu v ohřívači, tak se musí vydat větší energie na ohřev a to se promítá na větším účtu za elektřinu a kratší životností vašeho ohřívače.
 • Dále se zamezí tak přílišným tepelným ztrátám a výrazně se omezí i tvorba vodního kamene. Důležitým faktorem je správné nastavení termostatu u bojlerů nebo jiných ohřívačů vody. Pokud máte ohřívač na maximum, je to zcela zbytečné. Raději si pořiďte bojler o správném objemu podle členů domácnosti, který stačí nastavit na 55 až 65 stupňů Celsia. Vyjde vás to nejen levněji, ale také si prodlužujete životnost zásobníku, protože při vyšších teplotách se uvolňuje více minerálů, které ho zanášejí a jeho životnost zkracují.
 • Pro představu ušetříte 3-5 % za každé snížení 10 stupňů. Určitě využijte při ohřevu vody v bojlerech nízký tarif poskytovaný dodavatelem elektrické energie NT, který je spouštěn v určitých hodinách podle oblasti, v které bydlíte. Stačí dát spínač neboli stykač na váš jistič, který patří k ohřívači vody. Ohřívač se tak spustí pouze ve chvíli, kdy běží „noční proud", který je za mnohem nižší tarif a ročně ušetříte nemalé finanční prostředky.
...

Údržba solárních zásobníků | Jedině tak vám vydrží

Údržba solárních zásobníků. Postup na vyčištění bojleru od vodního kamene a usazenin. Solární zásobník stejně jako ostatní bojlery určené k ohřevu vody  je nutné pravidelně udržovat.

Izolujte a ušetříte na tepelných ztrátách.

 • Kvalitní a správná izolace potrubí je dalším důležitým prvkem k úspoře. Izolujte pokud možno co největší část trubek ve kterých proudí jakékoliv zahřáté medium. Začněte od ohřívače, alespoň tam, kam se dostanete, než se vedení např. ztratí ve zdi. Tímto krokem voda ztrácí méně tepla na své cestě k vám. Jedná se o levnou a jednoduchou úpravu. Pozor také na bezpečnost, pokud máte plynový ohřívač teplé vody, dbejte na dostatečnou mezeru izolace od komína.
 • V rodinných domech můžeme využívat i moderní technologie, a nejsme tak omezeni z technologického pohledu jako obyvatelé bytových nebo panelových domů. Pomocí sluneční energie můžeme ušetřit až 70% nákladů spojených s ohřevem TUV. Využívat můžeme také fotovoltaické soustavy nebo tepelná čerpadla, která z ekonomického hlediska k ohřevu vody nejsou tak vhodná jako solární termické soustavy. Zde jsou výhodou nízké náklady na provoz. Nevýhodou kolektorů a tepelných čerpadel je jejich vysoká pořizovací cena a závislost na době slunečního svitu.
 • Změna myšlení, návyků a nároků, umožňuje dost výrazně šetřit. V České republice je ročně zbytečně vyplýtváno tolik vody, že by postačila na následujících 60 let.
Solární ohřev vody na chatě
Vše, co potřebujete vědět o solárních kolektorech:...