Poradíme vám jak si správně vybrat solární systém

jak vybrat solarní systémPro navržení správné velikosti solárního zásobníku kalkulujeme s 50 l vody na osobu a den. Samozřejmě, že závisí také na tom jak jste zvyklí s vodou šetřit. Neměli bychom zapomínat na to, že alternativním způsobem se solární zásobníky ohřívají pouze v horní části. Tzn., že v období kdy je slunečního záření nedostatek, máme k okamžité dispozici přibližně jednu polovinu objemu vody bojleru. Pro 2 až 4 osoby zpravidla volíme zásobník o objemu 200 l, pro více osob je lepší se zamyslet nad zásobníkem o objemu 300l. Správná volba velikosti solárního zásobníku zajistí  maximální pokrytí domácnosti teplou užitkovou vodou po celý rok. Dalším faktorem je stávající způsob ohřevu teplé užitkové vody. Solární zásobníky se dodávají s jedním nebo dvěma výměníky. U každého zásobníku je možnost dohřevu elektrickou topnou patronou. Spodní výměník zásobníku slouží k napojení na solární systém a horní na alternativní dohřev ( plyn, tuhá paliva, krbová vložka apod.) Solární systém napojujeme na spodní výměník zásobníku pro lepší účinnost a efektivitu solárního systému. Kdyby tomu bylo naopak, stávalo by se, že solární zásobník ohřejeme alternativním zdrojem, když se vychladí ( zpravidla po večerní vyšší spotřebě při koupání apod.) Následovně by však solární kolektory neměly druhý den kam přenášet tepelný výkon. Tímto by systém značně ztrácel na své efektivitě a úspornosti. Naproti tomu, výkon solárního systému svedený do spodního výměníku vždy bojler ohřeje, nebo alespoň předehřeje pro menší nároky spotřeby energie alternativním dohřevem. Jinak na tom budou osoby dohřívající solární zásobník plynovým kotlem, jinak pokud jste zvolili dohřev kotlem na tuhá paliva či elektropatronou. Plynový kotel dokáže zpravidla vodu ohřát při vyčerpání zásobníku velmi rychle. Podobně na tom budete pokud dohříváte zásobník kotlem na tuhá paliva a aktuálně topíte. V případech alternativního dohřevu elektrickou topnou patronou, obzvláště tedy u solárních zásobníků s jedním výměníkem ( solárním) přistupujeme ke spotřebě teplé vody důsledněji a zbytečně neplýtváme. Vycházíme především z faktu, že elektrická topná patrona ohřívá vodu v bojleru o něco pomaleji. Většina rodinných domů také využívá k ohřevu vody levnější tarif tzv. noční proud, který zpravidla běží 8 hodin denně, ale jen v určitý čas. Ti z vás, kteří mají nyní elektrické bojlery však o nic nepřijdou, většinou se chovají ke spotřebě vody tak, jak byli zvyklí u elektrických bojlerů.

V souvislosti s velikostí zásobníku přistupujeme ke správné volbě plochy solárních kolektorů. Plocha by měla být volena primárně s ohledem na počet obyvatel, velikost bojleru, lokalitě, sklonu solárních kolektorů a jejich orientaci vůči světovým stranám.  Proměnnou v této věci je počet obyvatel, kdy můžeme dopředu kalkulovat třeba s dospívajícími dětmi, které v budoucnu nebudou nadále sdílet stejnou domácnost. Naproti tomu jinak volíme sestavu pro mladou rodinu s dětmi, složené především z ženského pohlaví, které mohou více inklinovat k větším nárokům na hygienu a tím potažmo větší spotřebu teplé užitkové vody. Stejně tak se ale hodí solární systém i pro starší páry, které chtějí spořit nebo ohřívají vodu v kombinovaném bojleru a z jakýchkoliv důvodů je pro ně tento dohřev vody od jara do podzimu značně obtěžující. Pokud si nejste jisti jaký solární systém je pro Vás vhodný, je vhodnější se poradit. Po konzultaci s Vámi a obeznámení patřičných informací, navrhneme nejvhodnější solární sestavu.

Dotace Nová zelená úsporám na solární systém

Od roku 2013 lze čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám SFŽP ČR na tyto systémy. Státní fond životního prostředí pokrývá až 40% vašich nákladů. Naše firma zajišťuje realizaci solárního systému zcela komplexně. Solární systém řádně navrhneme a vypracujeme projektovou dokumentaci pro přiznání dotace. Žádost o dotaci odesíláme elektronicky na SFŽP ČR za Vás. Instalaci solárního systému realizujeme na klíč. Na český trh dodáváme výhradně systémy evropských renomovaných výrobců.

Vlastníme osvědčení o profesní kvalifikaci k montáži solárních systémů od ministerstva obchodu a průmyslu ČR. Pro montáže solárních systémů jsem byli vyškoleni v zahraničí, přímo výrobci jednotlivých systémů. V rámci programu Nová zelená úsporám jsme zrealizovali na rodinných domech stovky instalací solárních systémů a pokryli tisíce m2 střech těmito skvělými výrobky.