Odolnost solárních kolektorů vůči kroupám

vakuove kolektory trubkove a kroupy

 

Častou otázkou budoucích zákazníků je do jaké míry jsou solární systémy, potažmo kolektory odolné vůči kroupám. V článku shrneme všechna důležitá fakta, která potřebujete vědět o odolnosti solárních kolektorů vůči kroupám a povětrnostním vlivům v ČR. Od vzniku programu Nová zelená úsporám garantovaného SFŽP ČR vzrostla v naší republice poptávka po realizaci solárních systémů k ohřevu vody, případně ohřevu vody a přitápění v dotačních programech C 3.1 a C 3.2. Značný nárust zaznamenaly samozřejmě také instalace trubicových vakuových kolektorů. Praxe ukázala, že servisní úkony poptávají z 80% právě majitelé vakuovách trubicových systémů. Tato statistika jasně vypovídá o vhodnosti těchto systémů v naší republice a o kvalitě těchto produktů a jejich zpracování. 

Vakuové trubicové kolektory a jejich odolnost vůči kroupám

Často jsou používány klamné reklamy o výhodnosti těchto systémů a jejich odolnosti vůči krupobytí. Mylný dojem, který podtrhuje údajnou odolnost vakuových trubic vůči kroupám bývá povýšen zdůrazněním prodloužené záruky  na vakuové systémy ze strany dodavatele.  Takto zákazník může získat produkt, který svými technickými parametry a vlastnostmi nevyhovuje dané realizaci, není přizpůsoben místním podmínkám. Namísto úspory energií takové instalace, servisní zásah prodražuje náklady na provoz o desetitisíce korun.  Celkově kolektory a jejich odolnost vůči působení vnějších vlivů, obzvláště pak odolnost vůči kroupám je dána především sílou, tlouškou solárního skla. Toto sklo bývá o síla cca 1.6mm, naproti tomu sklo deskových kolektorů je 2x tak silnější. V případě, že se vám dostane tvrzení, že solární kolektory jsou odolné kroupám, zvažte co je vlastně kroupa a co je již kalamitní ráz. Věřte, že vaše šance uhádat záruku na solární kolektory v případě poškození kroupami jsou minimální. Živelná pohroma a kroupy coby fyzické poškození pak není možno vyreklamovat. Většina firem se obrní tvrzením, že jste si měl solární systém nechat pojistit apod. Solární vakuové kolektory jsou známy tím, že po každé zajímavější kroupové přeháňce řeší jejich majitelé opravy, případně výměny za jiný, šetrnější typ solárního kolektoru k jejich peněžence. Jedním z příkladů je třeba kroupová přeháňka v r. 2016 v jižních Čechách.

Je po kroupách a co teď?

Z praxe musíme konstatovat, že výměna jednotlivých poškozených vakuových trubic, není tak jednoduchá záležitost, jak je mnohými prodejci prezentováno.  Díky působení vnějších vlivů na jednotlivé plastové díly, či rovnou použitím nevhodných materiálů se plastové příchyty poškozených vakuových trubic velmi obtížně vysouvají z hliníkových drážek v profilech solární konstrukce. To co zákazník v daný okamžik platí je: objednání náhradních trubic, doprava, demontáž poškozených trubic, montáž nových. Setkali jsme se s případy, že náhradní trubice konkurenční firmy byly dražší, než naše nabídka demontáže a montáže kompletních nových solárních ploch. Otázkou zůstává, proč montovat, opravovat typ solárních kolektorů, které vykazují takovouto náchylnost k poškození krup.  Přírodní jev, který je v České republice tak častý. Pokud přesto chcete investovat do těchto systémů, důrazně doporučujeme je pojistit. Alespoň se tak vyhnete obrovské investici v řádu desetitisíců při opravě solárního systému.

Fotogalerie trubkových vakuových kolektorů

Trubkový vakuový systém po přeháňce krup

trubkove kolektory a kroupy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reflektor trubkových vakuových kolektorů

reflektor vakuovych trubicovych kolektoru

Rozbité solární sklo trubkových kolektorů pěkně pohromadě

 

sklo trubkovych kolektoru po kroupách

Náhrada poničeného systému za deskové kolektory

 deskove solarni kolektory v novem kabate 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Deskové kolektory a kroupy

Naše firma preferuje solární deskové kolektory, renomovaných výrobců, které jsou v našich klimatických podmínkách vyzkoušeny po celá desetiletí a vykazují minimální poruchovost. Konkrétněji, ze stovek našich realizací jsme ještě nikdy nereklamovali solární kolektor, který by byl poškozen kroupami. Síla solárního skla deskového plochého kolektoru je 3.2mm. Minimalizujeme riziko poruchovosti a naši zákazníci tak získávají maximální možnou kvalitu solárních kolektorů, kterou můžeme nabídnout.