Český Výrobce

DZD DRAŽICE

Firma DZD Dražice zasahuje do našeho segmentu podnikání, jelikož se jedná o největšího výrobce ohřívačů teplé užitkové vody v ČR. Proto se bojlery Dražice řadí mezi nejznámější značku na našem trhu. Myslíme si proto, že by stálo za zmínku pár slov o této České společnosti. Firma vyrábí nepřímotopné stacionární ohřívače vody (bojlery) s objemem do 1000 litrů, které nás budou zajímat.
Nepřímotopné ohřívače jsou rozděleny na ohřívače s jedním výměníkem, které jsou označeny jako NTR a na ohřívače se dvěma výměníky označované jako NTRR. Dále DZD Dražice vyrábí kombinované ohřívače s kapacitou do 1000l a elektrické přímotopné ohřívače s označením OKCE které tvoří až 50 % z jejich celkové produkce. 
Výroba ohřívačů vody se u této společnosti datuje již ke druhé polovině 20 století a v roce 1972 byl uveden do sériové výroby první kombinovaný ohřívač. Po roce 1989 se stává samostatnou společností na výrobu ohřívačů vody. V roce 2006 poté byla ze 100 % odkoupena Švédskou společností NIBE, která je v současnosti její jediný vlastník. Po roce 2007 začala také společnost nabízet solární zásobníky (sestavy) a tepelná čerpadla značky NIBE.

Bojlery Dražice

Solární zásobníky a bojlery COSMO

Jedná se o nepřímotopné solární zásobníky určené k ohřevu vody solárním systémem. Nádoba ohřívače a výměník je svařenec ocelového plechu. Vnitřní část bojleru je smaltovaná. Ke snížení elektrického potenciálu a proti prorezavění bojleru je zásobník opatřen hořčíkovou anodou umístěnou v horní přírubě ohřívače. Tuto anodu je vhodné po 2 letech kontrolovat a popřípadě vyměnit. Může být taktéž nahrazena stálou titanovou anodou napájenou elektrickou energií. 
Všechny typy solárních ohřívačů jsou opatřeny vstupem a výstupem teplé vody, cirkulačním otvorem. Počet výměníků ohřívače je dán jeho typem. Nádoba je izolována polyuretanovou pěnou o síle 50mm. Povrch solárního zásobníku tvoří plastový plášť. Zásobník stojí na 3 rektifikačních šroubech, které slouží k vyrovnání případné nerovnosti do 10 mm. U ohřívačů o objemu 300 l a více se nachází revizní a čistící příruba. Zásobník se umísťuje na zpevněnou plochu co nejblíže k instalačnímu potrubí. 
OKC NTR/ SOL je zásobník vody s jedním výměníkem. Jako alternativní dohřev lze použít elektrickou topnou patronu 6/4“ potřebného výkonu. 
OKC NTRR/ SOL je solární zásobník vody se dvěma výměníky. Ohřev vody lze realizovat třemi způsoby: solárním systémem, kotlem ústředního vytápění v horním výměníku a elektrickou topnou patronou TJ 6/4“.

Výhody solárních zásobníků DZ Dražice

Technická specifikace 

Solární zásobníky Dražice 

TYP OKC 200 NTRR/SOL
OKC 250 NTRR/SOL OKC 300 NTRR/SOL
Celková kapacita 
200 l 242 l 275 l
Třída energetické účinnosti C C C
Tepelné ztráty dle ErP 82 W 87 W
85 W
Výška zásobníku 1377 mm
1557 mm 1791 mm
Průměr zásobníku 584 mm 584 mm 600 mm
Hmotnost
104 kg 109 kg 111 kg

Soubory ke stažení