Úvod

4 minut/y čtení (786 slov)
Doporučené 

Údržba elektrické patrony v bojleru

Bezpečnostní termostat elektrické patrony Bezpečnostní termostat zabezpečuje řádné vypnutí topné patrony

O elektrickou patronu je třeba se starat

Pokud dohříváte bojler elektrickou topnou patronou, je třeba jí věnovat občas určitou péči. Toto ostatně je i v návodu k použití každého elektrického topného tělesa. Samozřejmě, návody nikdo nečte, ale potom jsme sami strůjcem svého štěstí a nemůžeme nadávat na to, že ta patrona je nekvalitní, že odešla, že nás jejím prodejem podvedli a podobně. 

V solárních zásobnících je elektrická topná patrona těleso vnořené do kapaliny. Kvalitu vody neovlivní ani bojler ani patrona

Takže doporučujeme 1x za 2 roky bojler pěkně vypustit a věnovat hodinu práce elektrické patroně a pěkně ji očistit od usazenin a nečistot. Pak Vám vydrží!

Věnujte 0,5 hodiny práce 1x za 2 roky a zajistíte si bezporuchový provoz elektrické patrony.

Z čeho se elektrická patrona skládá?

Provozní termostat Dražické patrony

Elektrické topné těleso, které je vnořeno v otvoru 6/4 solárního zásobníku nebo jeho čistící přírubě může časem vykazovat určitou poruchovost. 

Topná tělesa obsahují topnou tyč a  2 termostaty pro jeho bezpečný provoz. 

  1. Provozní termostat zajišťuje ohřev vody pomocí elektrické energie na požadovanou teplotu. 
  2. Bezpečnostní termostat zajišťuje bezpečné vypnutí přívodu elektrické energie do topné patrony v případě, že provozní termostat řádně neplní svoji funkci.V solárních zásobnících nejčastěji najdeme elektrická topná tělesa Dražice 2.5 kW nebo elektrická topná tělesa Regulus ETT- M 2.4 kW.


Při výpadku tepelné pojistky patrona netopí!

Vyskočená bezpečnostní pojistka na termostatu

Pokud Vám přestalo nahodile fungovat elektrické topné těleso v solárním zásobníku, došlo patrně k výpadku pojistky bezpečnostního termostatu. 

Opětovné uvedení do provozu topného tělesa provedete zamáčknutím vyskočené bezpečnostní tepelné pojistky. Na obrázku je zobrazena vyskočená bezpečnostní pojistka. Kolíček na červeném termostatu vyskočen - nutno zamáčknout.

Před opětovným uvedením do provozu je třeba ohledat možnou příčinu sepnutí bezpečnostního termostatu a vyskočení bezpečnostní tepelné pojistky. 

  • Nejčastějším důvodem je špatná funkce provozního termostatu. Provozní termostat může přestat správně pracovat pokud je patrona zanesena vodním kamenem. V tomto případě brání vodní kámen a jeho usazeniny přenosu teploty vody přes jímku patrony na kapiláru termostatu. 
  • Další z příčin může být porucha na provozním termostatu. V tomto případě nezbývá, než nefunkční termostat nahradit novým.

Vodní kámen na patroně, to je prevít!

Těleso zanesené vodním kamenem

Pokud přívod elektrické energie do topné patrony vypne bezpečnostní termostat je to skvělý důvod k první údržbě elektrické topné patrony. Dá se předpokládat, že při jejím vymontování z těla zásobníku vytáhnete tyč obalenou vodním kamenem

  • Po vyjmutí elektrické topné patrony ze zásobníku ji řádně očistěte, použít lze prostředky vhodné na rozpuštění vodního kamene. Vyvarujte se případnému poškození patrony. 
  • Pokud chcete teplou vodu ihned používat, bez čekání při údržbě, lze si pořídit náhradní topnou patronu a vždy pouze vyměnit kus za kus. K očištění elektrického tělesa tak budete mít vždy dostatek času, aniž byste byli mezitím bez teplé vody. 

Co dalšího se může na patroně poškodit?

Prasklé topné těleso elektrické patrony

Poškození topné tyče, patrony bývá sporadické, neboť je vnořena v ohřívané kapalině a ta se stará o chlazení tělesa, aby na něm nedošlo k závadě. 

Za určitých okolností však může dojít k poškození elektrického topného tělesa. Poznáte to především tak, že z elektrické topné patrony, respektive jeho plastového obalu začne vytékat voda.

Nejpravděpodobnější příčina tohoto jevu je výrobní vada, kdy dojde k poškození pláště topného tělesa, kterým se následně dostává voda do plastového krytu patrony.

Pokud se tak stane, na nic nečekejte, odpojte elektrické těleso od přívodu elektrické energie a objednejte si servis, protože jedinou možností je kompletní výměna elektrického tělesa v solárním zásobníku.


Servis a záruka elektrických topných patron Dražice

Servis a záruka - Ohřívače a zásobníky teplé vody Dražice

Servis výrobků DZ Dražice je zajištěn po celém území České a Slovenské republiky a garantuje spolehlivý a bezstarostný provoz po dobu životnosti ohřívače vody.
Vytékající voda z pláště elektrické patrony

Pokud máte instalovanou topnou patronu výrobního závodu DZ Dražice je třeba se k uplatnění odstranění vad obrátit na servis výrobků DZ Dražice, který pokrývá celé území České republiky. Je tak garantován bezstarostný a spolehlivý provoz po celou dobu záruky i v pozáruční době. 

Obraťte se proto přímo na smluvní servisní firmu, která je nejblíže vašemu bydlišti.

Upozorňujeme, že veškeré práce na solárním systému by měla provádět osoba způsobilá k těmto úkonům. 


 Můžeme zároveň provést servis i na solárním systému! Co vy na to?

Please let us know your name.
Please write a subject for your message.
Please let us know your email address.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Účinnost trubicových vakuových a deskových kolekto...
Jak správně vybrat solární kolektor?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://solarni-ohrev-vody.cz/