Solární ohřev vody se vyplatí!

Solární ohřev se vyplatíZa cenu elektřiny si většina z nás v tomto roce opět připlatí. Kvůli zvyšujícím se cenám elektřiny na burze začala řada dodavatelů elektrické energie opět zvyšovat cenu elektřiny. Zároveň však poroste i ona regulovatelná část a to až o 2.5%. Přitom právě regulovaná cena dělá u elektřiny až 55% její celkové ceny. Stejně tak jako elektřina začal zdražovat i plyn. Například pásmo Base Load pro plyn zdražilo za rok a půl o více než 50 procent.

 

Solární energie je zdarma. Průměrná intenzita slunečního záření v České republice je mezi 950 - 1350 kW na m2/rok. Počet slunečních hodin v ČR je okolo 1800 ročně, v závislosti na lokalitě. Pokud se rozhodneme pro realizaci solárního systému, ušetříme značnou část finančních prostředků, které bychom jinak zaplatili za dodávky energií potřebných k ohřevu teplé užitkové vody. Abychom mohli jednoznačně říci, zda se solární systém vyplatí, musíme vycházet z předpokládané úspory, kterou nám toto zařízení vytvoří. Návratnosti celého systému značně přispívá také štědrá dotace SFŽP ČR a to až do výše 50% způsobilých nákladů. Ceny solárního systému včetně montáže se tak pohybují již od 56.500,- Kč. vč DPH (po odečtu státní dotace). Vezmeme-li v potaz spotřebu vody a částku, kterou za tento ohřev vody zaplatíte, lze se snadněji dopočítat předpokládané návratnosti i úspory. V počátečním období vypočítáme návratnost a následně úsporu, kterou vám solární systém přinese v průběhu své životnosti. Praxe potvrzuje, že životnost těchto systémů je až 30 let. V době své životnosti tak můžete uspořit až statisíce korun. Investice do těchto systémů se vrátí mezi 5 - 8 lety v závislosti na ekonomických ukazatelích. Jednoduše řečeno, čím více vody spotřebujete, tím rychleji se pořizovací cena tohoto systémů vrátí. 

Co vám přinese solární systém?

Ohřev vody solárním systémem je plně automatizovaný a pohodlný. Největších úspor dosáhnete, pokud přecházíte z klasického ohřevu vody elektřinou či ohřevu plynem. Solární ohřev je nejlevnější možný způsob jak ohřát užitkovou vodu v rodinném domě. Žádný systém nedokáže tak výhodně ohřát vodu jako systém solární. Ať již máte plynový kotel, elektrický bojler nebo tepelné čerpalo, investice do solárního systému stojí za to. Pokud ohříváte vodu v kombinovaném bojleru kotlem na tuhá paliva, o nic nepřijdete. Solární zásobníky lze připojit jak na solární systém, tak na alternativní dohřev třeba právě kotlem na TP, plynový kotel nebo elektrickou topnou patronou. Dnešní technologie dokáží vyřešit téměř jakékoliv připojení. Solární systém tak lze zbudovat na 99% rodiných domů. Výroba tepelné energie ze slunce je šetrná vůči životnímu prostředí a ekologická. Provoz těchto zařízení je naprosto tichý, bezpečný a téměř bezúdržbový.