Úvod

2 minut/y čtení (433 slov)

Zpětné klapky

Zpětné klapky Zpětné klapky

Zpětné klapky a jejich funkce

U solárních systémů brání zpětná klapka samotížnému vychlazování zásobníku přes solární kolektory. Nejčastěji se používají mosazné zpětné klapky s vratnou pružinou odolávající vysokým teplotám.  Součástí čerpadlové skupiny bývá zpravidla 1 až 2 zpětné klapky. Tyto klapky jsou osazeny v potrubí pod ventily s teploměry. Zpětná klapka na studené větvi čerpadlové jednotky je konstruována tak, aby bránila samotížné cirkulaci vody a zároveň zůstávala stále otevřená k expazní nádrži solárního systému. Pokud dochází k vychlazování solárního zásobníku přes kolektory, pravděpodobně se bude jednat o poškození zpětné klapky nebo uvíznutí drobné nečistoty na její dosedací ploše. Jasné stanovisko lze vydat až po odborné kontrole solárního systému. Někdy může pomoci pouze propláchnutí nemrznoucí směsi, jindy je třeba poškozenou klapku nahradit novou, či doplnit systém o další zpětnou klapku.

Zpětná klapka je velmi důležitá součást nejen domovních rozvodů vody, ale její princip fungování se využívá v nejrůznějších odvětví průmyslu. Zamezuje zpětnému proudění látek a udržují tok média pouze v jednom směru. Zpětné klapky se používají u domovních rozvodů vody, kdy zabraňují zpětnému proudění přes vodoměry – a tedy i nepřesnému měření spotřeby. Instalace zpětných klapek je důležitá hlavně v domech s rozvodem studené a teplé vody. Podle účelu použití je lze stručně rozdělit na: 

  • Pachutěsné 
  • Kanalizační
  • Vodovodní 
  • Kalové 
  • Parní 
  • Agresivní a chemické látky 

Princip zpětné klapky

Materiálem pro zpětné klapky určených pro rozvody vody je ve většině případů mosaz a osazeny jsou nerezovou nebo zinkovou pružinou o různých průměrech a velikostech. Fungují tak, že uvnitř součástky pružina tlačí disk do sedla klapky a drží ji zavřenou. Proudění tak musí překonávat sílu pružiny. V opačném směru však proudění přitlačuje disk do sedla, čímž drží klapku uzavřenou. 

Zpětné klapky jsou konstruovány tak, aby dosahovaly při zabránění zpětného proudění média co nejmenší tlakové ztráty a nízkého otevíracího diferenčního tlaku. Zpětné klapky s pružinou mohou být sice instalovány v libovolné poloze, nejnižší otevírací tlak však, je nejnižší při vertikální poloze klapky a směru proudění dolů. Vyjimkou jsou větší mezipřírubové klapky, které se uzavírají samotíží vlastního proudění. Takové klapky netřeba instalovat tak, aby je gravitační síla uzavírala. Některé mezipřírubové klapky – označované také jako „motýlí“  neobsahují pružinu, protože z důvodu velkých rozměrů armatury stačí, když vše ovládá jen směr proudění. Co se týče materiálu, je těleso vyrobené z tvárné litiny a talíř klapky tvoří nerez ocel. Zpětné mezipřírubové klapky se používají zejména na čistou i odpadní vodu, kal, husté a viskozní kapaliny. 

Zapojení  zpětných klapek je pak nejčastější závitem, nebo přírubou, ale také klapky se svěrnými kroužky. Záleží na tom, zda budou použity do měděného nebo ocelového potrubí. Další užitečnou funkcí zpětné klapky může být její použití v potrubí kanalizace, kdy zajistí plynulý odtok do veřejné kanalizační sítě a ochrání před hrozícím zatopením domu. Zpětné klapky mají rovněž různé teplotní rozsah.

Dotační program Dešťovka
Vypracování projektové dokumentace na solární ohře...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://solarni-ohrev-vody.cz/