Úvod

3 minut/y čtení (619 slov)

Způsoby ochrany před tvrdou vodou

zmekcovac-vody Změkčovače vody sníží usazování vodního kamene až o 75%

Způsoby ochrany před tvrdou vodou

Tvrdá voda a vodní kámen způsobuje v domácnostech a na zařízeních, které přichází do styku s vodou mnoho problémů svým uživatelům. Kromě nevzhledného estetického vzhledu se toto projevuje také v nezanedbatelném zvýšení nákladů za energie. Zásobníky sloužící k ohřevu TUV jsou v nejrizikovější skupině takových zařízení. Voda, která je ohřívána v takovém prostředí následně protéká celým systémem a využíváme ji i na pití. Vrstva vodního kamene navíc působí jako tepelný izolant a způsobuje výrazné energetické ztráty. Úspora elektrické energie při změkčení vody může činit až o 50%. Při používání měkké vody je chráněn nejen topný systém, ale i potrubí, rozvody a spotřebiče.

Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů, nejčastěji ionty vápníku (Ca2+) a hořčíku (Mg2+) a má za následek zvýšený výskyt vodního kamene, který způsobuje největší nebezpečí nejen pro spotřebiče, ale také armatury a rozvody. Test vody si můžete udělat jednoduchým způsobem kontrolou papírkem, kdy se na stupnici ukazatele objeví pH. 

Mapa tvrdosti vody v ČR  a problematické oblasti

Karlovarsko
Typický je výskyt velmi vysokých koncentrací Fe a Mn.

Východopolabská pánev
Leží zhruba od východního okraje Prahy směrem na východ a končí za Pardubicemi.
Zahrnuje především: ČeskoBrodsko, Poděbrady, Nymburk, Kolín, Přelouč a Pardubicko.
Vody jsou zde především velmi mineralizované, s extrémně vysokou karbonátovou tvrdostí. Vyskytuje se i železo, není však pravidlem.

Severní pohraniční hory
Míněno Lužické Hory, Krkonoše, Orlické Hory.
Vody jsou zde především velmi měkké, málo mineralizované, obvykle kyselé, někdy je výskyt Fe.

Třeboňká pánev
Typický je výskyt velmi vysokých koncentrací Fe a Mn, vázaných na huminové komplexy z rašelinišť, obtížně filtrovatelných.

Moravský kras
Leží severně až severovýchodně od Brna - Blanensko.
Jsou zde krasové vody s vysokou karbonátovou tvrdostí.

Nízký a Hrubý Jeseník
Vody jsou zde především velmi měkké, málo mineralizované, obvykle kyselé, někdy je výskyt Fe.

Zařízení používaná k ochraně zásobníků

Abyste předešli větším servisním zásahům či předčasné výměně ohřívače vody, nezapomínejte jej udržovat v čistotě. Stejně důležitá je i údržba armatur, anody i pojistného ventilu. Při větších zásazích či čištění, nezapomeňte vyhledat odborný servis.

Hořčíková ochranná anoda

Ochranná anoda je součástí všech solárních zásobníků, které instalujeme. Je to základní a velmi účinný způsob ochrany před korozí. Nezapomínejte však, že i ona si vyžaduje pravidelnou kontrolu a případnou výměnu, jelikož se v závislosti na kvalitě vody postupem času rozpouští a rozkládá. Pravidelnou kontrolu bychom měli provádět v intervalech 1x za 2 roky. Každá smaltovaná nádoba pro přípravu teplé vody by měla takovou hořčíkovou anodu obsahovat.

Aktivní titanová anoda

Jedná se o bezúdržbovou anodu s vlastním zdrojem napětí a neomezenou životností k ochraně smaltovaného zásobníku. Titanová anoda CORREX MP dodávaná spol. DZD Dražice s vlastním zdrojem napájení je použitelná pro všechny smaltované nádoby s objemem do 300 litrů. Pro trvalou ochranu 24 hodin je nutné anodu zapojit mimo zdroj napětí pro ohřívač, tedy nízký tarif např. přímo do zásuvky. Anoda má velmi nízkou spotřebu energie. Taková titanová anoda po připojení na zdroj energie slouží po celou dobu životnosti ohřívače.

Magnetické změkčovače vody

Dříve byly velmi oblíbené magnetické změkčovače vody, které umístíte na potrubí a o nic se nestaráte. Magnetickou silou tedy zabrání tvorbě vodního kamene, podobně na tom jsou i jiné alternativy, například indukční změkčení. Takové řešení je levné a prakticky bezúdržbové se snadnou instalací.

Iontový polarizační systém

Toto zařízení je určeno pro galvanickou úpravu vody pro domácnosti, veřejné budovy a průmyslové provozovny, zbavuje vodu pachů, zlepšuje její chuť a prodlužuje čerstvost. Má antibakteriální účinek. Zabraňuje usazování vodního kamene. Postříbřené elektrody snižují výskyt bakterií v potrubí. Funguje účinně a spolehlivě cca 10 let bez vnějšího zdroje energie, obsluhy, provozních nákladů a chemie. Šetří energii vynaloženou na ohřev vody.

Vodní filtry

Ty můžete umístit před konkrétní spotřebič, ale nejlepší variantou je instalace v hlavním přívodu vody do celého domu či bytu.

Je lepší solární systém nebo tepelné čerpadlo?
Srovnání vakuových a deskových kolektorů

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://solarni-ohrev-vody.cz/