By Ing. Stanislav Dvořák v pondělí 3. březen 2025
Rubrika: Solární systémy na ohřev vody: Vše, co potřebujete vědět

Změny dotačních podmínek pro solární ohřev vody v roce 2025

Zásadní změnou obecně v dotačním programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy platném pro rok 2025 je zejména rozdělení programu na dvě části. První část pod názvem Oprav dům po babičce se zaměřuje komplexní renovace. Druhá část pod názvem Nová zelená úsporám Light obsahuje dílčí renovace, kam byly nově zařazeny i běžné rodinné domy (dříve známé jako Nová zelená úsporám Standart), dále dílčí renovace pro seniory a také výměny zdrojů tepla pro seniory a nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Příjem žádostí v tomto programu běží od 20. února 2025 a to podle nových závazných pokynů platných od 1.2.2025. (viz. odkaz)

Kdo má podle nových pravidel 2025 nárok na dotaci?

Nyní se podrobně podíváme na to,  kdo může o dotaci NZÚ pro rodinné domy žádat.


Další změny podmínek žádosti o dotaci přehledně

S vyřízením dotace Vám rádi poradíme, nebo vyřídíme za Vás.


Výše dotace na podporovaná opatření pro přípravu teplé vody

Snížení dotace na fotovoltaický ohřev vody a TČ ukazuje, že reálné náklady na dané technologie byly v minulosti neúměrně zvýhodněné a podmínky nastaveny spíše v neprospěch termických solárních systémů, které jsou finančně a materiálně náročnější na realizaci. Ovšem vyšší cena je kompenzována vysokou účinností (velký výkon na malé ploše), odolností a dlouhou životností termických solárních systémů.

Podmínky pro montáž termických systémů

Podmínky pro instalovaný výkon či plochu se pro fototermický ohřev vody nezměnily tj. 1.8 m2 apertury pro solární termický ohřev (SOL), minimální požadovaná plocha pro termický ohřev vody s přitápěním (SOL+) je 3,6 m2
Požadovaný minimální objem je 45l vody na 1 m2 apertury kolektorů. 
Termický solární systém musí umožňovat celoroční provoz, což znamená, že systém musí mít zajištěnou ochranu zásobníku proti mrazu a zamrznutí zásobníku vody, a to bez dodávky elektrické energie či jiného zdroje ohřevu. V podstatě to eliminuje montáže samotížných solárních systémů. Toto kvitujeme zejména proto, že instalace takovýchto systémů je pro rodinné domy v našich geografických podmínkách nevhodná a hodí se spíše na chaty, chalupy, kempy pro sezónní využití, nebo do jižních států, kde nehrozí zmrznutí vody v zásobníku. (samotížné solární systémy )

Stručné podmínky pro montáž FVE ohřevu vody

Pro FVE platí minimální instalovaný výkon 1.8 kW.
Fotovoltaika pro ohřev vody musí mít odděleny rozvody zvlášť od distribuční soustavy a musí používat MPTT (sledovač bodu výkonového maxima). 
Musí zajistit automatické připojení bivalentního zdroje ohřevu vody v době kdy není schopen FV systém nahřát bojler na min. požadovanou teplotu. 
Také musí být zajištěno, aby bylo na topné těleso přenášeno minimálně 75 % výkonu FV panelů
Na instalovanou FVE k ohřevu vody musí být vyhotovena revizní zpráva dle Nařízení vlády 190/2022 Sb., o vyhrazených technických elektrických zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti, a to i v případech, kdy instalace nepodléhá revizi dle výše uvedeného nařízení. O této kontrole musí být vypracována zpráva revizním technikem.

Pro získání dotace NZÚ musí být instalace provedena dodavatelem s oprávněním MPO dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění.