Čisté kolektory zajistí vysoký výkon
- Solární systém jako sestava skutečně dokáže fungovat ,,téměř,, bezúdržbově. Nicméně pro nejvyšší možné tepelné zisky u termických systémů je třeba udržovat solární sklo čisté. Sluneční záření prostupuje skrze zasklení kolektoru na jeho absorpční plochu. Zde dochází k přeměně slunečního záření na tepelnou energii.
- Čím čistější bude sklo solárního kolektoru, tím více tepelného záření bude přeměněno na tepelný zisk.
- Více tepelného záření = více získané tepelné energie = rychlejší ohřev TUV = větší finanční úspora = rychlejší návratnost investice.
Kdo čistí a kdo nečistí
- Pokud máte solární systém navržen s velkým přebytkem tepla, pravděpodobně si ani nevšimnete poklesu tepelných zisků na kolektorech oproti době, kdy byly uvedeny do provozu. Toto je dáno požadavky na objem ohřáté TUV.
- Lze dovozovat, že rodina s menším počtem osob si ani nepovšimne poklesu tepelných zisků vlivem nečistot uchycených na skle kolektoru.
- Ovšem domácnost s větším počtem obyvatel může při alternativním ohřevu zásobníku TUV investovat větší finanční prostředky, než tomu bylo při pořízení solárního systému.
- Rozhodně je rozumné udržovat plochu solárního kolektoru čistou.
- Doporučujeme, aby vlastník solárního systému alespoň občas zkontroloval vizuálně kolektorovou plochu, jestli na ní neulpělo větší množství nečistot.
Vliv úhlu kolektorů na jeho samočistící schopnosti
- Samočistícími schopnostmi lze považovat např. dešťovou přeháňku, kdy dochází vlivem deště ke smívání nečistot z povrchu solárních kolektorů.
- Je zřejmé, že na kolektorech instalovaných pod větším úhlem např. 65° bude docházet k menšímu zanášení zasklení, než u kolektorových polí instalovaných v úhlech do 30°.
- Na kolektorech umístěných pod nižším sklonem také mohou často ulpět listy z přilehlých stromů.
- Vlivem stále rozšiřující se výroby dochází k vyšším průmyslovým exhalacím. Naproti tomu na venkově dochází k usazování pevných částic na kolektorech vlivem způsobu vytápění rodinných domů a chalup. Nejčastěji jsou stále používány právě kotle na tuhá paliva. Pokud i vy máte solární kolektory umístěny na střeše a topíte tuhými palivy, je vhodné alespoň jednou za 2 roky důkladně kolektorovou plochu očistit.
- Přes léto se na skle solárního kolektoru nejčastěji zachycují pylové částice, trus ptáků a zamezují dopadu slunečního záření na absorbér.
Čím můžete očistit kolektory?
- K čistění lze použít běžné čistící prostředky.
- Určitě se vyvarujte použití agresivních čistících prostředků, které by mohly jakkoliv narušit zasklení kolektoru, styčné plochy mezi rámem a sklem, a rám kolektoru (zpravidla eloxovaný hliník).
- Můžete se s tím mazlit, nebo to rovnou vzít hrubou silou a za použití Vapky a čistícího roztoku velmi rychle a účinně odstranit veškeré nečistoty uchycené na zasklení Vašeho solárního systému. Zvýšenou pozornost věnujte přechodům zasklení, kde dochází ke styku skla s rámem panelu.
- V žádném případě nedoporučujeme čistění pomocí chemických agresivních látek, které by mohli poškodit nejen kolektorovou plochu, ale i další součásti kolektoru, zejména pak EPDM pryžovou izolaci mezi rámem kolektoru a zasklením.
Jak často čistit solární kolektory a kdy?
- Čím častěji budete solární kolektory čistit, tím větší solární zisky budete mít, o to rychleji se vám investice do solárního systému vrátí a vy nebudete muset tak často dohřívat solární zásobník alternativním zdrojem tepla, což ve výsledku opět znamená finanční úsporu.
Jaké je naše doporučení?
Pokud máte možnost, čas a chuť, můžete očistit sklo solárního kolektoru klidně každý rok. Solárnímu kolektoru to neublíží a Vy tím jedině získáte.
- Ideální čas na čištění kolektorů je brzy z rána nebo podvečer, před západem slunce. Taktéž lze využít oblačného počasí. Dělá se tak proto, že solární kolektor nepracuje naplno, nehrozí tak žádné případné problémy, ať již s popálením nebo komplikacemi při rychlém schnutí čistícího média na skle kolektoru. Nepochybně byste nechtěli, aby Vaším zásahem vypadaly solární kolektory hůř, než před započetím prací.
- Když už budete pečovat o Vaše solární kolektory, zkontrolujte vizuálně těsnost spojů mezi jednotlivými kolektory, zda nedochází k úniku teplonosného média, zda je elektroinstalace v pořádku (zkontrolovat neporušenost kabeláže).
- Před započetím čistění zvažte všechna možná rizika spojená s umístěním a dostupností kolektorů tak, aby nedošlo k újmě na zdraví.
- Pokud si na čistění netroufáte, můžete tuto službu poptat o nás, rádi se o Vaše solární kolektory postaráme, budou jako nové.
Solární panely udržujte čisté
Část solárního systému, alespoň ta venkovní, umístěná na střeše Vašeho domu je Vaší vizitkou a reflektuje Váš přístup k údržbě Vaší nemovitosti.
Čisté solární kolektory jsou nejen hospodárné k provozu Vaší nemovitosti, uspoří finanční prostředky, ale zároveň také působí velmi esteticky.
od Autora