By Ing. Stanislav Dvořák v středa 2. listopad 2016
Rubrika: Solární systémy na ohřev vody: Vše, co potřebujete vědět

Jak na solární ohřev vody svépomocí?

Nejdřív si všechno pořádně naplánujte!

Má ještě instalace svépomocí vůbec smysl?

Na ESHOPu seženete solární systém levněji, ale vyplatí se?

Vybraný solární set se skládá nejčastěji z následujících komponent:



Jak zhotovit konstrukci a připevnit solární kolektory?

1. Řádně si rozměříme prostor v jakém chceme umístit solární kolektory na střeše domu. Nezapomínejme, že nelze zůstat pouze u náčrtu, ale je třeba si ověřit, zda lze skutečně do očekávaných míst solární konstrukci namontovat a kolektory k ní přichytit. Až budete na střeše, nezapomeňte se řádně upevnit. Na naši fotku moc nekoukejte, my jsme profesionálové.


2. Zkontrolovat musíme zvláště zda lze v určeném místě přichytit háky solární konstrukce, jak udělat a kudy vést prostupy pro potrubí k solárním kolektorům. Závisí zda jsou v daném místě krokve či háky budou přišroubovány např. skrze prkna apod. Než se dáte do připevnění háků, nachystejte si pár podložek, můžou se hodit na vyrovnání případných nerovností. Pokud střešní háky nebudou v rovině, nebudete moci upevnit ližinu solárních kolektorů. 

Háky konstrukce by měli být rozvrženy tak, aby solární kolektory podepírali rovnoměrně a konstrukce s kolektorem nemohla způsobovat jeho prověšení, ve kterém by do budoucna mohla vzniknout netěsnost hydraulického okruhu nebo jiný problém např. se zatékáním do střešního pláště. 


3. Po řádném upevnění konstrukce zhotovíme prostupy střešní krytinou a připravíme si solární potrubí v dostatečné délce. Situování prostupů volíme v místech kde budou solární kolektory tak, aby je po instalaci překrývaly. Z estetického hlediska budou následně vidět pouze kolektory a veškeré prostupy zůstanou nimi zakryty. 

Další výhodou takto umístěných prostupů je jejich krytí před povětrnostními vlivy a podobně.


4. Na zhotovenou konstrukci umístíme kolektory dle montážních instrukcí dodávaných k instalaci solárního systému. Tady buďte obzvláště obezřetní při propojování solárních kolektorů mezi sebou tak, aby vám nic neteklo, ať nemusíte pak znovu na střechu. Pokračujeme a hydraulicky propojíme kolektory s potrubním vedením, které je zakončeno v technické místnosti. 

A dáme se do montáže bojleru a čerpadlové jednotky

1. V technické místnosti provedeme demontáž stávajícího bojleru a instalujeme nový solární zásobník, provedeme jeho napuštění užitkovou vodou. Dle potřeby následuje připojení zásobníku k alternativnímu ohřevu: plynovým kotlem, kotlem na TP, krbovou vložkou, elektrickou topnou patronou.


2. Pokud máme solární zásobník připojen na TUV a alternativní zdroj, pokračujeme umístěním čerpadlové jednotky a expanzní nádoby v technické místnosti. Čerpadlovou jednotku propojíme s potrubím od solárních kolektorů a pokračujeme dále do výměníku v zásobníku vody. 

3. Jednotku napojíme na expanzní nádobu, kterou před zavěšením zkontrolujeme, případně natlakujeme na požadovaný provozní tlak. Provedeme elektroinstalaci solárního regulátoru k čerpadlové jednotce a připojení teplotních čidel. Solární regulátor, nastavíme na požadované hodnoty. Po nastavení regulátor vypněte, nejlépe vytažením šňůry ze zásuvky. 

Hotovo, následuje tlaková zkouška a plnění systému nemrznoucí směsí

1. Pokud máme solární systém připojen, provedeme tlakovou zkoušku. Nachystáme si kompresor a nafoukáme solární systém vzduchem. Vezmeme leak detektor a pěkně si ostříkáme všechny spoje. Po chvilce vidíte, jestli je solární systém těsný, nebo se vydáte hledat netěsnosti. Po jejím úspěšném absolvování tlakové zkoušky můžeme přistoupit k plnění solárního systému nemrznoucí směsí.


2. Připojíme solární vozík k čerpadlové jednotce a začneme do systému tlačit nemrznoucí směs, Solární systém odvzdušníme povolením šroubu u separátoru vzduchu a pokračujeme v odvzdušňování čerpadlovým vozíkem určeným k plnění solárních systémů nemrznoucí směsí. 


3. Regulátorem průtoku nastavíme požadovaný průtok nemrznoucí směsi v solárním systému. Průtokoměrem ověříme zda kapalina systémem cirkuluje a systém řádně funguje. Průtokem lze také zjistit hydraulicky správné zapojení solárního systému a jeho tlakovou ztrátu.


V tento moment lze solární systém považovat za zhotovený. Následujících pár dní jen kontrolujeme těsnost provedených spojů, které mohou vlivem změny teplot pracovat, případné netěsnosti přetěsníme.

Pár rad než se pustíte do montáže

Pokud se rozhodnete pro cenově výhodnější montáž solárního systému na klíč, získáte nejen jistotu odborné montáže, ale také plnohodnotnou záruku na solární systém včetně zajištění dotace.