8 minut/y čtení (1542 slov)
Doporučené

Jak na solární ohřev vody svépomocí?

Montáž solárního ohřevu svépomocí Jak na montáž svépomocí?

Nejdřív si všechno pořádně naplánujte!

 • Pokud uvažujte o vybudování solárního systému k ohřevu vody svépomocí, je třeba vše dopředu řádně promyslet. Jednotlivé komponenty solárního systému lze pořídit dnes na internetu výhodně, zpravidla se ale jedná o solární sety, které však neobsahují vše zcela potřebné. Je zde celá řada komponent a příslušenství, které jsou v potřebných délkách, počtech a objemech závislé od jednotlivé instalace.
 • K ceně solárního systému se dopočítáte sečtením ceny solárního setu, propojovacího potrubí, nemrznoucí směsi v potřebném objemu, propojovacích armatur a potřebného nářadí, které pokud nechcete kupovat, bude třeba si ho pronajmout v nějaké z půjčoven.
 • Uvedený článek je malinko zestručněn, přesto si  myslíme, že se aktuálně jedná o nejlepší návod k instalaci solárního ohřevu vody svépomocí na internetu. Nepatříme mezi extra pisálky, ale solárních panelů na ohřev vody jsme nainstalovaly tisíce m2. Takže pojďme kouknout na pár rad jak na to.

Má ještě instalace svépomocí vůbec smysl?

 • Profesionálové si zpravidla poradí s instalací solárního systému během jediného dne. Není třeba ovšem spěchat, zvláště pokud solární systém chceme nainstalovat bez dodatečných komplikací. Doporučujeme si montáž rozdělit na 2 dny s nějakou menší pauzou, kdy můžete načerpat sílu na pokračování v instalaci. Pokud bude fajn počasí, můžete začít instalací solárních kolektorů, v opačném případě doporučujeme začít ve vyhřáté kotelně, popřípadě technické místnosti. Tak jako tak, nejedná se úplně o montáž svépomocí, protože sami bez pomoci souseda nebo kamaráda, solární kolektory na střechu neumístíte. Než se pustíme do výčtu potřebných komponent a znalostí, podotýkáme, že instalaci solárního systému by měli provádět osoby způsobilé jak po technické stránce, odborné, tak by se mělo jednat o osoby zručné.
 • Dalším faktem je, že svépomocné montáže solárních systému k ohřevu vody se spuštěním programu Nová zelená úsporám přestaly vyplácet. Státní fond aktuálně hradí až 50% způsobilých nákladů, což odpovídá částce 35.000,- Kč. Pokud tuto částku tedy odečteme od ceny instalace provedené odbornou firmou, zjistíme, že svépomocí nejsme schopni v dané cenové relaci solární systém zhotovit. 

Na ESHOPu seženete solární systém levněji, ale vyplatí se?

 • Nevyplatí se to. Při dnešních cenách a možnostech čerpat na solární ohřev dotace, se ohřev vody svépomocí jednoznačně nevyplatí. Jsme tu ale hlavně kvůli návodu k instalaci, takže pokračujme.
 • Solární systémy jsou nabízeny ve variantách dle počtu osob, velikosti solárního zásobníku a solárních kolektorů. Nabídky bývají přehledné a lze se v nich snadno orientovat. 
 • Rady jak si správně vybrat solární systém naleznete v článku: jak si vybrat solární systém. Určitě na ničem nešetřete, nevyplatí se to. Rovnou doporučujeme koupit dvoustupačkovou solární stanici se separátorem vzduchu. Nejen, že to pěkně vypadá, ale bude se hodit k separaci posledních vzduchových bublinek, které v systému po montáži zůstanou. Co se týká solárních kolektorů, před koupí si vyžádejte atest Solar Keymark a jeho datasheet. Zjistíte tak, zda má kolektor očekávaný výkon a jaká je jeho maximální stagnační teplota. Pokud Vám budou nabízeny čínské kolektory, rovnou to utněte a oslovte někoho, kdo dodává evropské produkty. Firem je tu celá řada, takže je z čeho vybírat a ceny jsou podobné. Vyhnete se tak problémům s případně špatnou funkcí solárního systému.
 • Pokud budete chtít s výběrem solárního kolektoru poradit, klidně nám napište email, nebo zavolejte. Poradíme zdarma a můžeme poskytnout detailní informace jak úspěšně dokončit vaši svépomocnou montáž.

Vybraný solární set se skládá nejčastěji z následujících komponent:

 • solární kolektory 1 - 2 kusy (či více)
 • solární zásobník (vybírejte min. 200 a více)
 • čerpadlová jednotka
 • solární regulátor
 • expanzní nádoba
 • propojovací armatury k solárním kolektorům
 • konstrukce v závislosti na typu střechy
Tímto odvzdušníte solární systém dokonale
 • Dopočítáme délku potrubí potřebného ke zhotovení solárního systému a objednáme nemrznoucí směs. Ideální potrubí pro solární ohřev je nerezový vlnovec. Potrubí je po celé délce zaizolováno kaučukem a obsahuje i kabel na připojení teplotního čidla kolektoru. Osvědčení dodavatelé tohoto produktu jsou buď Armaflex DuoSolar nebo Aeroflex. Výhodou je téměř libovolná ohebnost potrubí, skvěle se s potrubím pracuje a bude se vám dobře natahovat po zvolené trase. Jako příslušenství potrubí se dají koupit speciální objímky, určitě si jich kupte cca 10 ks, budou se hodit a usnadní montáž potrubí.
 • Nemrznoucí směsi je třeba objednat alespoň 20l navíc. Toto se bude hodit při odvzdušňování systému plnícím vozíkem. Upusťte od zbytečných instalací automatických odvzdušňovacích ventilů u kolektorů a sežeňte si plnící vozík. Vozíček bývá k zapůjčení v instalatérských prodejnách za menší poplatek. Solární systém dokonale odvzdušníte za necelou půl hodinku. Upozorňujeme, že pokud solární systém neodvzdušníte pořádně, může to být do budoucna počátek problémů s funkčností celého systému. Jak zhotovit konstrukci a připevnit solární kolektory?

Montáž a rozměření pro uchycení solárních kolektorů

1. Řádně si rozměříme prostor v jakém chceme umístit solární kolektory na střeše domu. Nezapomínejme, že nelze zůstat pouze u náčrtu, ale je třeba si ověřit, zda lze skutečně do očekávaných míst solární konstrukci namontovat a kolektory k ní přichytit. Až budete na střeše, nezapomeňte se řádně upevnit. Na naši fotku moc nekoukejte, my jsme profesionálové.


2. Zkontrolovat musíme zvláště zda lze v určeném místě přichytit háky solární konstrukce, jak udělat a kudy vést prostupy pro potrubí k solárním kolektorům. Závisí zda jsou v daném místě krokve či háky budou přišroubovány např. skrze prkna apod. Než se dáte do připevnění háků, nachystejte si pár podložek, můžou se hodit na vyrovnání případných nerovností. Pokud střešní háky nebudou v rovině, nebudete moci upevnit ližinu solárních kolektorů. 

Háky konstrukce by měli být rozvrženy tak, aby solární kolektory podepírali rovnoměrně a konstrukce s kolektorem nemohla způsobovat jeho prověšení, ve kterém by do budoucna mohla vzniknout netěsnost hydraulického okruhu nebo jiný problém např. se zatékáním do střešního pláště. 


3. Po řádném upevnění konstrukce zhotovíme prostupy střešní krytinou a připravíme si solární potrubí v dostatečné délce. Situování prostupů volíme v místech kde budou solární kolektory tak, aby je po instalaci překrývaly. Z estetického hlediska budou následně vidět pouze kolektory a veškeré prostupy zůstanou nimi zakryty. 

Další výhodou takto umístěných prostupů je jejich krytí před povětrnostními vlivy a podobně.


4. Na zhotovenou konstrukci umístíme kolektory dle montážních instrukcí dodávaných k instalaci solárního systému. Tady buďte obzvláště obezřetní při propojování solárních kolektorů mezi sebou tak, aby vám nic neteklo, ať nemusíte pak znovu na střechu. Pokračujeme a hydraulicky propojíme kolektory s potrubním vedením, které je zakončeno v technické místnosti. 


A dáme se do montáže bojleru a čerpadlové jednotky

Montáž solárního zásobníku

1. V technické místnosti provedeme demontáž stávajícího bojleru a instalujeme nový solární zásobník, provedeme jeho napuštění užitkovou vodou. Dle potřeby následuje připojení zásobníku k alternativnímu ohřevu: plynovým kotlem, kotlem na TP, krbovou vložkou, elektrickou topnou patronou.


2. Pokud máme solární zásobník připojen na TUV a alternativní zdroj, pokračujeme umístěním čerpadlové jednotky a expanzní nádoby v technické místnosti. Čerpadlovou jednotku propojíme s potrubím od solárních kolektorů a pokračujeme dále do výměníku v zásobníku vody. 


3. Jednotku napojíme na expanzní nádobu, kterou před zavěšením zkontrolujeme, případně natlakujeme na požadovaný provozní tlak. Provedeme elektroinstalaci solárního regulátoru k čerpadlové jednotce a připojení teplotních čidel. Solární regulátor, nastavíme na požadované hodnoty. Po nastavení regulátor vypněte, nejlépe vytažením šňůry ze zásuvky. 


Solární systém vám nainstalujeme rychle a profi.

Prosím vyplňte své jméno.
Prosím vložte své telefonní číslo.
Prosím vložte svůj email.
Napište svou zprávu.

*Odesláním formuláře souhlasíte s využitím svých údajů pro marketingové účely.


Hotovo, následuje tlaková zkouška a plnění systému nemrznoucí směsí

Plnění solárního systému nemrznoucí směsí

1. Pokud máme solární systém připojen, provedeme tlakovou zkoušku. Nachystáme si kompresor a nafoukáme solární systém vzduchem. Vezmeme leak detektor a pěkně si ostříkáme všechny spoje. Po chvilce vidíte, jestli je solární systém těsný, nebo se vydáte hledat netěsnosti. Po jejím úspěšném absolvování tlakové zkoušky můžeme přistoupit k plnění solárního systému nemrznoucí směsí.


2. Připojíme solární vozík k čerpadlové jednotce a začneme do systému tlačit nemrznoucí směs, Solární systém odvzdušníme povolením šroubu u separátoru vzduchu a pokračujeme v odvzdušňování čerpadlovým vozíkem určeným k plnění solárních systémů nemrznoucí směsí. 


3. Regulátorem průtoku nastavíme požadovaný průtok nemrznoucí směsi v solárním systému. Průtokoměrem ověříme zda kapalina systémem cirkuluje a systém řádně funguje. Průtokem lze také zjistit hydraulicky správné zapojení solárního systému a jeho tlakovou ztrátu.


V tento moment lze solární systém považovat za zhotovený. Následujících pár dní jen kontrolujeme těsnost provedených spojů, které mohou vlivem změny teplot pracovat, případné netěsnosti přetěsníme.

Pár rad než se pustíte do montáže

 • Ke zhotovení solárního systému je zapotřebí zručnost, zkušenost a celá řada nejrůznějšího nářadí. Pokud si na instalaci nevěříte, raději se do ní nepouštějte. Svépomocnou montáž bude provázet značné riziko s vyřízením případné reklamace, kde většina výrobců vyžaduje, aby instalaci prováděla osoba způsobilá pro montáže solárních systémů. Vyhnete se tak problémům s dokončením rozdělané práce, do které se instalatéři a topenáři neradi pouštějí. Vícenáklady , které by vám tímto krokem vznikly značně převýší výše zmíněnou instalaci na klíč v rámci dotace programu Nová zelená úsporám.
 • Jestli se někdo rozhodne pro instalaci solárního ohřevu svépomocí na základě našeho článku, určitě nás to potěší. Dejte pak vědět jak jste dopadli. 
 • Pokud se rozhodnete, že montáž solárního systému necháte raději na nás, je to rozhodně lepší volba a budete moci sledovat profesionály při práci.

Pokud se rozhodnete pro cenově výhodnější montáž solárního systému na klíč, získáte nejen jistotu odborné montáže, ale také plnohodnotnou záruku na solární systém včetně zajištění dotace.

Nabízíme vám špičkové komponenty, profesionální montáž + bonus zajištění dotace!

Prosím vyplňte své jméno.
Prosím vložte své telefonní číslo.
Prosím vložte svůj email.
Napište svou zprávu.

*Odesláním formuláře souhlasíte s využitím svých údajů pro marketingové účely.

Solární systémy na Vysočině
Zpětné klapky