Vyměňte váš starý nebo nefunkční bojler za solární zásobník
Solární zásobníky pro teplou užitkovou vodu vynikají energetickou úsporou, dlouhou životností a ekologickým provozem. V kombinaci s termickými panely dosahují maximální efektivity, jelikož dochází k přímému přenosu tepelné energie ze slunce do zásobníku, a to pomocí solárního média (nemrznoucí solární směsi), které cirkuluje nahřáté z panelů do výměníku v bojleru, kam se přenáší teplo a ohřívá se tak zásobník s užitkovou vodou. V zimním období je pak možné individuálně kombinovat alternativní ohřev. Bojler může disponovat jedním nebo dvěma výměníky: spodní výměník je připravený na solární systém a horní výměník zpravidla pro alternativní ohřev. Kombinovatelnost se stávajícími zdroji ohřevu je tak vynikající, ať už se jedná o kombinaci solárního systému s plynovým kotlem, elektrokotlem, krbovými kamny s výměníkem, tepelným čerpadlem, kotlem na dřevo, kotlem na uhlí či automatickým kotlem na pelety. Solární zásobník disponuje také otvorem pro umístění elektrického topného tělesa (elektrické patrony), které lze využít primárně nebo sekundárně např. jako záložní zdroj ohřevu.
Největší výhody solárního zásobníku ve srovnání s klasickým bojlerem na elektřinu
1. Úspora financí za energie
Solární zásobník snižuje provozní náklady na ohřev užitkové vody v bojleru o 50-70 % v závislosti solárním pokrytí. Jednoduše spoříte tím, že při slunném období ohříváte vodu zdarma. Nejvíce se Vám v současnosti vyplatí, pokud ohříváte vodu elektřinou (viz. článek návratnost solárního systému) ovšem velice oblíbená je i kombinace plynového ohřevu se solárním systémem, či kotlem na tuhá paliva.
2. Větší objem teplé vody
Solární zásobníky se zpravidla dimenzují ve větších velikostech než standartní bojlery. Důvodem je zajištění dostatečné rezervy pro pokrytí spotřeby teplé užitkové vody v domácnosti. Proto nejmenší varianta bojleru, kterou si od nás pro solární systém můžete pořídit je 200 litrů a je vhodná pro 2-4 osoby. Rezervní objem je zde i proto, že pokud bude například v létě jeden den slunečno a druhý den zataženo, tak nemusíte hned dohřívat solární zásobník alternativním zdrojem tepla (například drahou elektřinou) a voda vám tak vystačí třeba na 2 dny. Další výhodou je také fakt, že sluncem nahříváte solární zásobník na teplotu 65°C a tak nejenže efektivně ničíte bakterii Legionella, která může být přítomná ve vodě (legionella). Tím, že je teplota vody předehřátá od soláru nastavena na 65°C, tak máte celkově větší objem ohřáté vody, která se pak mísí. Kdybychom brali v úvahu vodu ohřátou elektřinou, která bývá zpravidla nastavena na 55°C (častokrát i méně), pak byste při rozdílu v ohřevu 200l zásobníku při nahřátí solárním systémem na 65°C získali o cca 44l ohřáté smísené vody více. Samozřejmě čím větší zásobník, tím větší objem smísené teplé vody ke koupání.
3. Předehřátá část vody i v přechodném období nebo částečně oblačném počasí
Při oblačnějším počasí, kdy slunce není schopno nahřát zásobník zcela na požadovanou teplotu, ovšem slunce svítí a panely přenášejí panely teplo do zásobníku. Stále tak z části stále spoříte tím, že část ohřevu vody pokryje sluneční teplo. Alternativní zdroj pak pomáhá dohřát rozdíl teplot na požadovanou hodnotu. Toto může platit i v zimním období, pokud je přítomno sluneční záření.
4. Dlouhá životnost a snadná údržba, to je investice do budoucna
Díky vyměnitelné hořčíkové anodě je bojler dlouhodobě chráněný proti korozi. Čistící otvor pod přírubou pak dále umožňuje provádět pravidelnou údržbu a čištění zásobníku, což prodlužuje jeho životnost. Kvalitní solární zásobník může při dobré údržbě s přehledem vydržet klidně 20 let i déle. Naproti tomu klasické elektrické bojlery ze zkušenosti lidé mění nejčastěji mezi 5-8 lety. Při pravidelné údržbě a dobré kvalitě vody (či použití filtrů a změkčovačů vody) můžete prodloužit jeho životnost, ovšem pokud je klasický bojler bez jakékoliv údržby a v oblastech s tvrdou vodou je jeho životnost ještě kratší.
5. Kombinovatelnost termiky s alternativními zdroji
Nejideálnější je z našeho pohledu kombinace kotle na tuhá paliva s termickým ohřevem vody, což je asi nejúspornější varianta současnosti, jelikož můžete pokrýt 90-100% nákladů na ohřev vody. Například, pokud v současnosti využíváte elektrický kombinovaný bojler, kdy v létě ohříváte vodu elektřinou a v zimně využíváte tepelnou energii z kotle na tuhá paliva, může být doplnění o termiku skvělou volbou. Solární zásobník může dále skvěle fungovat s vaším plynovým kotlem, elektrokotlem, kdy se budou skvěle navzájem doplňovat. Dále lze také termické kolektory dobře kombinovat s tepelným čerpadlem.( nejen, že ohříváte vodu sluncem, ale zároveň šetříte kompresor a další součásti tepelného čerpadla, čím prodlužujete jeho životnost)
6. Ekologická volba
Jedná se o maximální využití sluneční energie s vysokou účinností. Snižujete uhlíkovou stopu při ohřevu vody. Komponenty solárního systému jsou ekologické a poměrně snadno recyklovatelné. Nedochází tak k zatěžování životního prostředí.
7. Nízké provozní náklady
Provozní náklady solárního termického systému jsou nízké. Jedná se o provoz oběhového čerpadla, které je nízkoenergetické a zpravidla spotřebovává okolo 12- 22 W během doby provozu (po dobu ohřevu). Pokud je váš starý bojler na výměnu a vy řešíte jaký bojler si pořídit, tak neváhejte a zvolte solární zásobník. Doplnění zásobníku o termický systém můžete realizovat i později. Termický solární zásobník je ideální volbou pro ty, kteří hledají jednoduché a účinné ekologické řešení ohřevu vody, které doopravdy šetří a je maximálně efektivní. Nabízí také širokou škálu kombinací se stávajícími systémy ohřevu vody, případně přitápění.