2 minut/y čtení (483 slov)
Doporučené 

Výměna nemrznoucí směsi v solárním systému

Výměna nemrznoucí směsi v solárním systému Nemrznoucí směs je třeba měnit každých 5 let

Nemrznoucí směs v solárním systému

Solární systémy na ohřev vody k celoročnímu využití se plní nemrznoucí směsí. Je to proto, aby se využilo větších tepelných zisků i v zimním období, kdy sice svítí slunce, ale přes den venku mrzne. Další podstatnou výhodou je, že solární systémy naplněné nemrznoucí kapalinou není třeba v zimním období vypouštět. 

Nemrznoucí směsi se skládají z inhibitorů koroze, vody a glykolu. Inhibitory koroze obsažené v nemrznoucí směsi zajišťují lepší ochranu solárního okruhu a výměníků (zpravidla železných) umístěných v solárních zásobnících. Směs cirkuluje v uzavřeném okruhu a zabraňuje poškození solárních systémů v zimním období. 

Nemrznoucí kapalina mění své skupenství v závislosti na teplotě kolektoru. Při teplotách až -30°C se mění na ledovou kaši, která svým skupenstvím brání roztržení sběrače absorbéru tlakem zmrzlé kapaliny. Zároveň má tato kapalina vysokou teplotu varu, čímž zajistí provozní funkčnost solárního systému a lepší převod tepelné energie z kolektorů do výměníku v nádržích. 

Solární systémy zpravidla pracují v teplotách do 110°C , následně dochází k vypnutí čerpadla solárním regulátorem. 

Záruka na nemrznoucí směs je udávána výrobcem v délce 5ti let. Po tomto období se doporučuje nemrznoucí kapalinu vyměnit.

Kdy vyměnit nemrznoucí směs v systému?

Výměna nemrznoucí směsi

V průběhu užívání solárního systému, přenosu tepelné energie ze solárních panelů přes čerpadlovou jednotku do solárních nádrží dochází k degradaci této směsi. 


Směs degraduje vlivem několika faktorů:

  • V období vyššího slunečního svitu
  • V obdodí menšího odběru TUV
  • Vlivem rozdílu teplot v různých období 


K zjištění nezámrzných hodnot nemrznoucí směsi a stanovení bodu tuhnutí se používá refraktometr

Opticky lze rozeznat degradovanou kapalinu i skrze sklíčko průtokoměru umístěné na čerpadlové jednotce pod čerpadlem. Pokud je kapalina silně zabarvená či se v kapalině při průtoku tvoří shluky je nejvyšší čas přistoupit k její výměně. 

Ignorování těchto varovných signálů může mít za následek poškození čerpadla, tlakoměru, průtokoměru a zanesení celého solárního systému degradovanou směsí. 


Nemrznoucí směs je třeba vyměnit po 5ti letech od instalace nebo pokud došlo k její degradaci.

Vyvarujte se extrému. Nemrznoucí kapalinu pravidelně vyměňujte!

Extrémní situace nastává při dlouhodobém opomenutí servisních intervalů a pokud se k tomu přidá únik nemrznoucí směsi s poklesem tlaku solárního systému na 0, servis takové zařízení je pak komplikovaný a zbytečně drahý. V těchto případech se může v solárním systému vytvořit hmota podobná řídkému asfaltu.

Čištění a znovu uvedení do provozu takto poškozených systémů bývá zpravidla problémové, časově náročné a finančně nákladné. 

Doporučujeme provádět výměnu nemrznoucí směsi každých 5 let a spojit to se servisní prohlídkou solárního systému. 

Objem kapaliny v běžných solárních systémech rodinných domů bývá při velikosti solárního zásobníku 200 až 300 l, do 20 m potrubí, v objemu od 25 do 40 l. Pokud máte zájem o výměnu solární nemrznoucí směsi ve vašem systému, nebo jiné servisní práce, neváhejte nás kontaktovat.


Vyplňte dotazník, zavoláme vám a domluvíme se na výměně kapaliny.

Please let us know your name.
Please write a subject for your message.
Please let us know your email address.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Solární ohřev bazénu
Co je to stagnace solárního systému?

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://solarni-ohrev-vody.cz/