2 minut/y čtení (483 slov)
Doporučené

Výměna nemrznoucí směsi v solárním systému

Výměna nemrznoucí směsi v solárním systému Nemrznoucí směs je třeba měnit každých 5 let

Nemrznoucí směs v solárním systému

 • Solární systémy na ohřev vody k celoročnímu využití se plní nemrznoucí směsí. Je to proto, aby se využilo větších tepelných zisků i v zimním období, kdy sice svítí slunce, ale přes den venku mrzne. Další podstatnou výhodou je, že solární systémy naplněné nemrznoucí kapalinou není třeba v zimním období vypouštět. 
 • Nemrznoucí směsi se skládají z inhibitorů koroze, vody a glykolu. Inhibitory koroze obsažené v nemrznoucí směsi zajišťují lepší ochranu solárního okruhu a výměníků (zpravidla železných) umístěných v solárních zásobnících. Směs cirkuluje v uzavřeném okruhu a zabraňuje poškození solárních systémů v zimním období. 
 • Nemrznoucí kapalina mění své skupenství v závislosti na teplotě kolektoru. Při teplotách až -30°C se mění na ledovou kaši, která svým skupenstvím brání roztržení sběrače absorbéru tlakem zmrzlé kapaliny. Zároveň má tato kapalina vysokou teplotu varu, čímž zajistí provozní funkčnost solárního systému a lepší převod tepelné energie z kolektorů do výměníku v nádržích. 
 • Solární systémy zpravidla pracují v teplotách do 110°C , následně dochází k vypnutí čerpadla solárním regulátorem. 
 • Záruka na nemrznoucí směs je udávána výrobcem v délce 5ti let. Po tomto období se doporučuje nemrznoucí kapalinu vyměnit.

Kdy vyměnit nemrznoucí směs v systému?

Výměna nemrznoucí směsi

V průběhu užívání solárního systému, přenosu tepelné energie ze solárních panelů přes čerpadlovou jednotku do solárních nádrží dochází k degradaci této směsi. 


Směs degraduje vlivem několika faktorů:

 • V období vyššího slunečního svitu
 • V obdodí menšího odběru TUV
 • Vlivem rozdílu teplot v různých období 


K zjištění nezámrzných hodnot nemrznoucí směsi a stanovení bodu tuhnutí se používá refraktometr

Opticky lze rozeznat degradovanou kapalinu i skrze sklíčko průtokoměru umístěné na čerpadlové jednotce pod čerpadlem. Pokud je kapalina silně zabarvená či se v kapalině při průtoku tvoří shluky je nejvyšší čas přistoupit k její výměně. 

Ignorování těchto varovných signálů může mít za následek poškození čerpadla, tlakoměru, průtokoměru a zanesení celého solárního systému degradovanou směsí. 


Nemrznoucí směs je třeba vyměnit po 5ti letech od instalace nebo pokud došlo k její degradaci.

Vyvarujte se extrému. Nemrznoucí kapalinu pravidelně vyměňujte!

 • Extrémní situace nastává při dlouhodobém opomenutí servisních intervalů a pokud se k tomu přidá únik nemrznoucí směsi s poklesem tlaku solárního systému na 0, servis takové zařízení je pak komplikovaný a zbytečně drahý. V těchto případech se může v solárním systému vytvořit hmota podobná řídkému asfaltu.
 • Čištění a znovu uvedení do provozu takto poškozených systémů bývá zpravidla problémové, časově náročné a finančně nákladné. 
 • Doporučujeme provádět výměnu nemrznoucí směsi každých 5 let a spojit to se servisní prohlídkou solárního systému. 
 • Objem kapaliny v běžných solárních systémech rodinných domů bývá při velikosti solárního zásobníku 200 až 300 l, do 20 m potrubí, v objemu od 25 do 40 l. Pokud máte zájem o výměnu solární nemrznoucí směsi ve vašem systému, nebo jiné servisní práce, neváhejte nás kontaktovat.

Vyplňte dotazník, zavoláme vám a domluvíme se na výměně kapaliny.

Prosím vyplňte své jméno.
Prosím vložte své telefonní číslo.
Prosím vložte svůj email.
Napište svou zprávu.

*Odesláním formuláře souhlasíte s využitím svých údajů pro marketingové účely.

Solární ohřev bazénu | Profi řešení
Co je to stagnace solárního systému?

Související Články