8 minut/y čtení (1615 slov)
Doporučené

Solární ohřev bazénu | Profi řešení

Bazén je úžasná věc, ale jak ohřát vodu?

Solární ohřev bazénu
 • My Češi patříme mezi jedny z největších stavitelů bazénů, máme rádi komfort, pohodlí. Přijde léto a není nic lepšího, než se schladit ve vlastním bazénu. Pořídit si vlastní bazén není nic extra složitého, na každé vesnici, za každým plotem u sousedů je vidíme. Problém ale nastává jak ohřát vodu co nejlevněji a užít si co nejdelší koupací sezónu. Proto jsme si bazén přece pořizovali. Takže jak na ohřev vody v bazénu?
 • Pokud už máte solární systém třeba na ohřev TUV nebo přitápění, jeden z nejlepších způsobů jak využít přebytky je pouštět teplo do bazénu. Efektivitu tohoto řešení podporuje malý nárok na teplotu ohřevu cca do 30°C. Pokud zatím žádný solární systém nevlastníte, je čas se zamyslet. 
 • Záleží pouze na vás jestli zvolíte jednoduché řešení pomocí plastových kolektorů nebo dáte přednost profesionálnímu řešení. Samozřejmě podle toho se bude odvíjet cena daného opatření. Plastové absorbéry vyřeší ohřev přes léto, selektivní kolektory lze využívat k ohřevu celoročně.
 • Kolektory Vybírejte podle typu vašeho bazénu.

Plastový solární panel k bazénu je ideální na sezónní ohřev!

Plastový solární panel k bazénu
 • Plastové kolektory všichni známe, je to ta nejlevnější varianta ohřevu bazénu. Jsou levné, moc toho nevydrží, ale nějakou parádu nadělají. Koupit je můžete třeba v Marimexu nebo MountfielduJedná se zpravidla o nezasklené plastové kolektory s absorpční plochou např. z PP nebo EPDM. S plastovými kolektory má většina z nás už své vlastní zkušenosti. Jsou to přesně ty kolektory, jak je známe postavené u sousedů na zahradě nebo na pergole, v těsné blízkosti bazénu. Spíše než pod pojmeme kolektor se často setkáváme s označením, panel. Takže pokud se rozhodnete navštívit nějakou z výše uvedených poboček, rovnou si řekněte o solární panel k bazénu.
 • Někteří je po koupací sezóně demontují, jiné je jen zazimují, aby v zimě nepraskly. Protože tyto panely neobsahují žádný druh tepelné izolace, ani krytí (sklo), mají vysoké tepelné ztráty.
 • Zásobníkem a zároveň spotřebičem tepelné energie takového systému je vlastní bazén a hydraulické schéma se skládá pouze z primárního okruhu. Tento typ solárního systému lze tedy použít ideálně pro otevřené venkovní bazényProvoz tohoto zařízení se omezuje na letní sezónu a bazénová voda je současně i teplonosnou kapalinou. 
 • Vzhledem k vysokým letním teplotám se využívá levnější varianta kolektorů, a materiály použité k jejich výrobě nemusí splňovat takové nároky jako u systémů s celoročním provozem.
 • Kolektory se vyrábějí v různých tvarových provedeních, desky, pásy, spirály, apod. Plastové absorbéry jsou pro toto použití vhodné také z důvodu vysoké odolnosti proti chemickým přísadám, které bazénová voda obsahuje.

Jak zapojit solární panel k bazénu?

Zapojení jde provést zpravidla dvěma způsoby.

 1. Filtrační čerpadlo běží celou provozní dobu a kolektorové pole se zapojí na jednu společnou větev filtrace. Zde je třeba také předpokládat při návrhu bazénového čerpadla s odporem  a tlakovou ztrátou v kolektorech. Nevýhodou tohoto zapojení je, že se voda v bazénu ohřívá pouze při sepnuté filtraci, nejde regulovat teplotu ohřevu. Pokud bychom odstavili od provozu filtraci, vodu sice nebudeme ohřívat, ale ani filtrovat.
 2. Zapojíme trojcestný ventil do systému bazénového ohřevu. Potom je třeba manuálně regulovat přimíchávání teplé vody do bazénu. Důležitým předpokladem pro správnou funkci je také správné snímání teplot na výstupu z bazénu a na samotných kolektorech. Na základě teplotního rozdílu potom  trojcestným ventilem přimícháváme ohřátou vodu z kolektorů, nebo do okruhu kolektoru přepneme celý průtok.

Pokud jsou kolektory v neaktivním režimu, má voda tendenci z něj odtéci, ale trojcestný ventil nebo zpětná klapka tomu zabraňuje. To platí v případě, kdy je kolektor umístěn nad hladinou bazénu.

 • Nevýhodou těchto kolektorů je jejich sezonní provoz, protože v zimě by došlo k zamrznutí teplonosného média, v tomto případě bazénové vody, a k poškození plastového absorbéru mrazem.
Schéma zapojení solárního panelu k bazénu

Koupací ráj? Použijte deskové kolektory a bazén zastřešte!

Profesionální ohřev bazénu
 • Pro bazény s celoročním provozem předpokládáme jeho zastřešení popř. umístění v pevné konstrukci nebo uvnitř budovy samotné.
 • Důležitým předpokladem je zde nejen správné hydraulické zapojení celé soustavy, ale také zvýšený nárok na stavbu samotnou, s ohledem na použité izolační materiály. Jedná se především o co největší zamezení tepelných ztrát, jako je tomu např. u vytápění budov a objektů.
 • Když zkombinujeme ohřev bazénu zasklenými plochými kolektory se selektivním povrchem a zastřešením, čeká nás nekonečná koupací sezóna.
 • Deskové kolektory lze k ohřevu bazénové vody používat celoročně, bez ohledu na roční období. Jedná se o plnohodnotné kolektory používané i k ohřevu TUV či přitápění. 
 • S přenosem tepelné energie z kolektorů nám pomůže tepelný výměníkTeplonosnou kapalinou je v tomto případě nemrznoucí směs a solární okruh je oddělen od bazénové vody bazénovým výměníkem. Výměník se umísťuje nejčastěji před dávkovače chemikálií potřebných pro udržování kvality bazénové vody.
 • Ohřev bazénové vody lze realizovat pomocí různých druhů tepelných výměníků. Mezi nejčastěji používané patří trubkové výměníky z nerezavějící oceli řady OVB, titanové výměníky určené pro slanou vodu, deskové výměníky OVBD, keramické výměníky OVBC apod.

Profesionální ohřev vody v bazénu svěřte odborníkovi.

 • Zapojení solární soustavy může být paralelně mimo filtrační okruh, nebo přímo do okruhu filtračního čerpadla. Profesionální řešení ohřevu bazénové vody selektivními deskovými kolektory se nejčastěji využívá realizací u již instalovaných solárních systémů k ohřevu TUV či přitápění, kde lze takto bazénovou vodu ohřívat na základě tepelných přebytků celé solární soustavy.
 • Samozřejmostí je dnes již možnost nastavení priority jednotlivých ohřevů mezi zásobníkem TUV, akumulačním zásobníkem a ohřevem bazénu. Na obrázku níže můžete vidět schéma zapojení solárního systému k ohřevu TUV a přitápění s možností ohřevu bazénu přes trojcestný ventil napojený na bazénový výměník. Tomuhle se říká solární paráda!
 • Dimenzování profesionálních solárních systémů k ohřevu bazénu je závislé na jeho velikosti (objemu ohřívané vody), požadované teplotě, lokalitě, sklonu a orientaci vůči světovým stranám apod. U nekrytých bazénů lze použít výpočtové vodítko, kdy plocha plastového absorbéru by měla být mezi 1/2 až 3/4 plochy bazénu. U krytých bazénů se jedná o 1/3 2/3 plochy bazénu.
 • Stejně jako u dalších využití solárního termického systému je nutné zvážit nejen technickou, ale také ekonomickou stránku takové investice. Každé navrhované řešení je individuální a od něj se odvíjí cena za zhotovení. V současné době se nabízí celá řada inovativních levnějších i dražších řešení, která se více čí méně osvědčila co se nejen kvality týče ale i finálním výsledkem.
 • Na solární ohřev bazénové vody nelze čerpat dotace z podpory Nová zelená úsporám ani z žádného dalšího dotačního titulu. Pokud však již vlastníte solární systém k ohřevu TUV či přitápění, tento systém lze s největší pravděpodobností rozšířit o ohřev bazénové vody s podstatně nižšími náklady.
Solární systém na přitápění, ohřev vody a ohřev bazénu

Vyplňte poptávku, zkusíme něco vymyslet i pro Vás!

Prosím vyplňte své jméno.
Prosím vložte své telefonní číslo.
Prosím vložte svůj email.
Napište svou zprávu.

*Odesláním formuláře souhlasíte s využitím svých údajů pro marketingové účely.


Chcete solární ohřev bazénu od nás? Mrkněte jak to děláme!

 • Navrhneme profesionální řešení ohřevu bazénové vody pomocí deskových plochých selektivních kolektorů. Všechno pěkně propočítáme, ať jste spokojeni a můžete předat referenci třeba sousedovi. 
 • Řekneme si z čeho se solární systém na ohřev bazénu skládá, jaký má výkon a pokrytí, nakonec se koukneme na kolik taková paráda vyjde.

Vstupní údaje pro návrh systému

 • Vybereme klasický rozměr bazénu 6x 3m s průměrnou hloubkou 1,2m. Požadovanou teplotu bazénové vody nastavíme na 24°C, lokalita: Praha. Účelem je dosáhnout 100% solárního pokrytí ohřevu bazénu.
 • Střední teplota v dané lokalitě je cca 9°C, globální záření za rok dosahuje cca 1120 kWh/m2, difuzní záření cca 560kWh/m2
 • K ohřevu použijeme 4 ks deskových solárních kolektorů Immo Logis GSS 250 o celkové ploše 10,1m2 instalované ve sklonu 30° s orientací na jižní stranu. Tepelný výkon bude přenášen na bazénový výměník instalovaný v okruhu stávající technologie bazénu.

Schéma zapojení solárního ohřevu bazénu

Schéma solární ohřev bazénu

Jakou parádu udělá navržená sestava?

Celková energie odevzdaná do systému 6 921 kWh
Celková spotřeba energie 140 kWh
Efektivita kolektoru58,7%
Celkový stupeň pokrytí100%
Celkový zisk kolektorového pole7111,4 kWh/m2/rok
Zisk kolektorového pole vztažený na hrubou plochu 702,7 kWh/m²/Rok
Zisk kolektorového pole vztažený na jímací plochu 769,6 kWh/m²/Rok
 • Rozkliknutím křížku po pravé straně zobrazíte uváděné hodnoty solárního systému

Jaká je cena takového systému na ohřev bazénu?

 Co získáte?

 • 4 solární kolektory o celkové ploše 10m2
 • konstrukci pro solární panely
 • čerpadlovou jednotku
 • solární regulátor
 • bazénový výměník
 • potrubí na propojení kolektorů a výměníku
 • armatury v potřebném rozsahu
 • práci a dopravu
 • Cena celého solárního systému na ohřev bazénu je ve většině případů jen zlomek pořizovací hodnoty bazénu. Životnost kolektorů je až 30 let
 • Roční výkon solárního ohřevu je 7.000 kW, zkusme to přepočítat na elektrickou energii, kterou byste zaplatili za ohřev. To by byl za 10 let ranec peněz i když nebudeme kalkulovat s neustálým zvyšováním cen za energie. Můžeme to také srovnat s polykarbonátovým zastřešení bazénu, kde za 6x 3 m zaplatí při dnešních cenách okolo 70.000,- Kč vč. DPH. A to je zatraceně moc. Položme si otázku kolik tepelné energie vyrobí zastřešení? Žádnou, čeká se na oteplení a změnu klimatu. Cena 180.000,- Kč je za kompletní technologii, včetně montáže, která se nedá objemově srovnávat s pár m2 polykarbonátu.

Solární ohřev bazénu je paráda, kterou musíte mít!

Dejte nám pár údajů, ozveme se!

Prosím vyplňte své jméno.
Prosím vložte své telefonní číslo.
Prosím vložte svůj email.
Napište svou zprávu.

*Odesláním formuláře souhlasíte s využitím svých údajů pro marketingové účely.

Má váš solární systém správný tlak?
Výměna nemrznoucí směsi v solárním systému